Kalóriaszámításon alapuló fogyókúra
A számok szerelmeseinek ajánljuk a kalóriaszámolós diétát. Az ételeket magunk variálhatjuk kedvünk szerint, pusztán arra kell figyeljünk, hogy a napi kalóriamennyiséget ne lépjük át.
Ezzel a módszerrel elsajátíthatjuk a helyes táplálkozás alapjait valamint a szervezetünknek a fogyókúra alatt sem kell nélkülözniük a megfelelő mennyiségű vitamin és ásványi anyag mennyiséget.
Abból indulunk ki, hogy egy átlagos felnőtt nőnek 1200 kcal/nap míg férfiak esetében 1500 kcal a napi szükséglet.
Eltérhet a fizikai munkát végzők napi kalóriaigénye, ebben az esetben a kalória bevitel mennyiségét meg kell emelni a diéta ideje alatt.
Az ételeket más-más csoportokba soroljuk, így gyakorlatilag csak össze kell válogatni azokat. Ennek a gyogyókúrás módszernek az az egyik nagy előnye, hogy a diéta ideje alatt így nem kell nélkülöznünk kedvenc ízeinket sem és a pénztárcánk sem fog a mellékhatásoktól szenvedni.
A diétához hozzátartozik a mozgás valamint a napi folyadék bevitel, mely minimum 2 l, lehetőleg ásványvíz vagy tea legyen. A fogyókúrázóknak a fekete teát nem javasoljuk, a napi folyadék mennyiséget osszuk fel víz és tea között, így a tea lehet gyógy vagy zöld tea is, természetesen cukor, édesítő és méz nélkül.
A fogyókúra ideje alatt csökkentsük a só bevitelét, mert megköti a vizet, azonban ne mellőzzük teljesen, mert izomgörcshöz vezethet.
A csoportok az élelmiszereket szétválasztja minőségük szerint, külön besorolásba tartoznak a gyümölcsök, a szénhidrátok, a zsírok és a magvak is.
Egy nap elfogyasztható kalóriamennyiség (1200 kcal/nap)
- 2 adag gyümölcs (átlagosan 60 kcal)
- a zöldségekből nincs korlátozás (mivel olyan alacsony a kalóriatartalmuk, hogy a szervezet több kcal-t használ fel az elégetésük során, mint amennyit tartalmaznak)
- 1 adag tejtermék (átlagosan 100 kcal)
- 1 adag állati fehérje (átlagosan 195 kcal)
- 4 adag szénhidrát (átlagosan 125 kcal)
- 1 adag mártás/öntet (átlagosan 50 kcal)
- 2 adag olajok/magvak/zsír (átlagosan 35 kcal)
Ezek mindösszesen kb. 1035 kcal-t tesznek ki.
A napi kalóriamennyiséget osszuk el öt étkezése, így a szervezetünk hozzászokik a diéta ideje alatt az mértékletes táplálkozáshoz, azonban a napi öt étkezéssel kicsit be is csapjuk a fogyókúra ideje alatt, illetve nem borul fel az anyagcserénk sem.
Plusz van hetente 13 szabadon felhasználható egység, amit egyben vagy szétosztva is el lehet fogyasztani. Egy ilyen egység 50 kcal. A felsorolt mennyiséget ne lépjük át, ha egy nap nem fogyasztjuk el a teljes bevihető kalóriát azt ne vigyük át a másik napra.
Az élelmiszereket az alábbi csoportokba soroljuk
- Gyümölcsök pl.: alma, barack, banán, dinnye, cseresznye, szőlő stb.
- Zöldségek pl.: gyakorlatilag minden, kivéve a csemegekukorica, avokádó, borsó és lencse
- Olajok/magvak/zsírok pl.: vaj, margarin, olívaolaj, dió stb.
- Szénhidrátok pl.: tészta, rizs, burgonya, müzli, kenyérfélék stb.
- Tejtermékek pl.: tej, joghurt, sajt, túró stb.
- Állati fehérjék pl.: halak, húsok, felvágottak, tojás
- Mártások/öntetek pl.: salátaöntetek, tejszín, tejföl, ketchup, majonéz stb.
- Élvezeti termékek pl.: sütemények, édességek, gyorsételek, alkoholos italok stb.
Ne lepődjünk meg, ha a fogyás lassabban indul el, ne legyünk türelmetlenek, a szervezetnek át kell állnia a fogyókúra ideje alatt a csökkentett mennyiségre, hozzá kell szokjon, azonban ez a fogyókúra módszer tartós fogyással jár. A súlymegtartó szakaszban a kalóriamennyiség felemelhető 300 kcal/nappal, így nem fogyunk tovább, de a hízás is elkerülhető.