Fogyókúra szív- és cukorbetegség esetén

Több olyan betegség is létezik, amelynek kapcsán még nem kell, vagy feltétlenül szabad lemondani az alakformálásról és fogyókúráról,  csak éppen körültekintőbben kell választani a diéták és a mozgásformák közül. Sőt, sok esetben a felesleges kilók leadásával a gyógyulásra is nagyobb az esély.

Fogyókúra a szívbetegeknél

Magyarországon a szív- és érrendszeri megbetegedések tehetők felelőssé a halálozások közel 50 százalékáért. Az ilyen esetek többségében a túlsúly egészségügyi problémákat is okoz, ezért mindenképpen érdemes belekezdeni egy – a betegségünknek is megfelelő – fogyókúrába. Dean Ornish diétája világviszonylatban is széles körben közkedvelt, annak ellenére, hogy eredetileg szívbetegeknek dolgozta ki, és a fogyás csak módszer az egyik pozitív „mellékhatása”. Ez a fogyókúrás étrend a vegetáriánus szemléleten alapul, így kerüli az állati fehérjéket és a magas zsírtartalmú ételeket, és mindezek mellett előnyben részesíti a rostban gazdag tápanyagokat. A tapasztalatok azt mutatják, hogy Dean Ornish diéta javítja az általános egészségi állapotot, és hosszú távon segít leadni a súlyfelesleget is. Ezért nemcsak szív- és érrendszeri betegségben szenvedőknek, hanem lényegében bárkinek ajánlható fogyókúrás módszer.

Étkezés, táplálkozás

Korlátlan mennyiségben fogyasztható bab és más hüvelyesek, gyümölcs, gabonafélék és zöldségek. A tésztafélék közül a durumtészta ajánlott, amelynek magas rosttartalma segíti az anyagcsere működését. 10 dkg kifőzött tészta 300 dkg-ra duzzad, de mindössze 350 kalóriát jelent, ami pont egy adag vacsorának elegendő. Sovány tejtermékek, tojásfehérje fogyasztása kisebb mennyiségben javasolt, de mindenféle hús, olaj, zsiradék, avokádó, cukor, alkohol bevitele tilos. Minimálisra (egyes krónikus esetekben akár 10% alá) kell csökkenteni a kalóriamennyiség százalékában megállapított zsiradékbevitelt.

Tipp: Használj olívaolajat! A mediterrán területeken élő népek nagyrészt ennek köszönhetik, hogy kevés náluk általánosan kevés az infarktus, ugyanis Omega-összetételének köszönhetően védi az érrendszert, megakadályozza, hogy a zsír lerakodjon az érrendszerben, és csökkenti a vér koleszterinszintjét. Az Omega-összetétel segít megelőzni a magas vérnyomás és a vérrögök kialakulását, más néven a trombózist.

Testmozgás

Az egészséges és fogyást segítő táplálkozás mellett a testmozgást is be kell iktatni a mindennapjaikba azoknak, akik szeretnének zsírtartalmú élelmiszereket is fogyasztani. Bizonyított tény, hogy a testmozgás javítja az általános egészségi állapotot, valamint hosszú távon segít leadni a súlyfelesleget is. Ezért nemcsak szív- és érrendszeri betegségben szenvedőknek, hanem bárkinek ajánlható.

Szív- és érrendszeri problémák esetén a kardió-mozgás, sport javasolt heti 2-4 alkalommal. Kiváló választás a hosszan tartó (legalább 40 perces) gyenge, vagy közepes intenzitású, de egyenletes pulzusszámú aerob mozgás, mint például az intenzív gyaloglás, a lassú kocogás, de tökéletes lehet a kerékpározás is. Kimondottan veszélyes lehet azonban minden olyan edzésforma, amely hirtelen megterhelést jelent a szívnek, többek között a gyors futás, a squash, vagy a súlyemelés.

Nem csak cukorbetegeknek!

Fogyókúra cukorbetegeknél

Eredetileg kifejezetten diabéteszesek számára dolgozták ki azon diéta fajtákat, amelyek a glikémiás index (GI) figyelembevételére épülnek.

A GI értéke azt mutatja meg, hogy a szervezetben milyen gyorsan szívódik fel az elfogyasztott táplálékkal felvett szénhidrát. A glikémiás indexről részletesen itt olvashatsz.

Étkezés, táplálkozás

Ha vércukor problémákkal küzdesz (de nem csak akkor), étkezz naponta öt alkalommal, de csak kevés mennyiséget. Ez azért fontos, mert egyszerre nem terheled meg a hasnyálmirigyed azzal, hogy annyi inzulintermelésre készteted, amennyire esetleg nem képes. A vércukorszintet elsősorban a szénhidrátok emelik meg, ezért a diabéteszeseknek kifejezetten fehérje alapú diéta javasolt.

Alacsony GI ételeket érdemes fogyasztani, melyek lassan felszívódó szénhidrátokat tartalmaznak, így hosszan tartó telítettségérzést biztosítanak. Az ilyen ételek feldolgozásukhoz kevés inzulinra van szükség, így kevesebb zsírt raktároz el a szervezet. Mindenképpen kerülni kell a finomított szénhidrátok (fehér liszt, fehér cukor, péksütemények) fogyasztását, de előnyben kell részesíteni a fehérjék bevitelét, amelyek nemcsak a húsokban és az egyéb állati fehérjékben, hanem bizonyos növényekben (pl. lencsében, fejtett babban, zöldborsóban, avokádóban, brokkoliban, spenótban) és magokban (pl. kesudióban, szezámmagban, lenmagban) is gazdagon megtalálhatók.

Tipp: Alacsony GI ételek (0-55): zöld zöldségek, paradicsom, mogyoró, hagyma, répa, cseresznye, sárgabarack, alma, körte, grépfrút, narancs, zöld szőlő, joghurt, árpa, zabpehely, zsírszegény tej, teljes kiőrlésű gabonafélék, bab, lencse, keserű csoki, gyümölcscukor.

Testmozgás

A cukorbetegség esetén a fogyáshoz rendszeres testmozgás szükséges, amely egyébként segít a vércukorszint és az anyagcsere normalizálásában is. Figyelni kell arra, hogy jól válasszuk meg a mozgás formáját és mértékét! „Az 1-es típusú cukorbetegségnél” könnyen előfordul a cukor-szint leesése – mondja dr. Kónya Judit belgyógyász orvos -, aminek kockázatát nagyban növeli a túlságosan megterhelő edzésprogram. Míg a megfelelő sport jelentősen csökkenti az inzulinigényt. A „2-es típusú cukorbetegeknél” a rendszeres testmozgás szintén csökkenti az inzulinrezisztenciát, ezáltal csökken a vércukorszint, és egyrészt javul az állapotuk, másrészt könnyebben fogynak.

Szólj hozzá!