Ezért működik az alacsony szénhidráttartalmú diéta

Tudod, miért fogysz, ha kiiktatod a fehér kenyeret az étrendedből?

Ha egy ideje már szeretnél megszabadulni pár kiló plusztól, és utánaolvastál néhány fogyókúrás étrendnek, bizonyára nem ismeretlen számodra az alacsony szénhidráttartalmú diéta kifejezés.

Hogy pontosan hogyan és miért működik, arra választ kaphatsz cikkünkből.

A szénhidrátok szerepe a testben

A szénhidrátok olyan alapvető tápanyagok, amelyekből a szervezeted többek között az izommunkához és az agyműködéshez szükséges energiát nyeri. Azonban nem minden szénhidrát egészséges: a túlságosan feldolgozott fehér liszt vagy a kristálycukor elsősorban kalóriát tartalmaz, miközben alacsony tápértékkel bír. Szemben velük a teljes kiőrlésű lisztből készült pékáruk, valamint a fruktózt tartalmazó gyümölcsök vitaminokkal és ásványi anyagokkal is ellátják a szervezetet.

Ezért működik az alacsony szénhidráttartalmú diéta

Ha a testre úgy tekintesz, mint egy motorra, akkor a szénhidrát a működéséhez szükséges üzemanyag. Amennyiben korlátozod ennek az üzemanyagnak a bevitelét, a test a korábban elraktározott energiatartalékokhoz fog nyúlni: elkezdi felhasználni a zsírraktárakat.

Szakemberek javaslata szerint normál esetben a napi étrend legfeljebb 45%-át tehetik ki a szénhidrátok, 25%-a fehérje legyen, 30%-a zsír, ezen kívül ügyelj arra, hogy naponta 30 gramm rostot is fogyassz. Az alacsony szénhidráttartalmú diétás étrendekben azonban a javasolt szénhidrátmennyiség a napi kalóriabevitel 20-30%-át teszi ki, ám ezt a mennyiséget is alacsony glikémiás indexű táplálékokból: teljes kiőrlésű gabonafélékből, gyümölcsökből kell felvenned.

A cikk forrása és folytatása: Femina.